kutaymeric

Members - Veterans
 • Content count

  233
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

10 Neutral

About kutaymeric

 • Rank
  Sergeant
 • Birthday 05/05/2000

Faction & Soldier

 • Faction
  United States
 • Soldier
  Paratrooper

Recent Profile Visitors

1,127 profile views
 1. you are just chatting on the game forum,i guess you didn't play the game yet
 2. https://hngdissclousre.blogspot.com.tr/
 3. kutaymeric

  sfx volume

  Press 'Esc' in game,then select audio options,you can set it from there.
 4. If you mean lines on the war,they are skirmish maps, Your forces must come across with enemy forces in the line between the 2 Assault towns/maps.
 5. kutaymeric

  Not same gold prices

  I think it's Reto's sales technique.
 6. kutaymeric

  News & Updates

  Post your message to here: https://heroesandgenerals.com/forums/forum/67-general-development-suggestions/
 7. kutaymeric

  Update 1.09 ‘Battle Flow’ is here!

  https://hngdissclousre.blogspot.com.tr/
 8. not Alpha. I shared the new vehicle's screenshot.
 9. sure. thx, i didn't know that. I didn't know that too thanks
 10. kutaymeric

  Was the M1/M2 actually buffed?

  M1/M2 with Field Trigger,Iron Sights and Jackal Ammunation.. H3-Anti Tank Grenade... Medic Bunch or Revolver Still OP!
 11. kutaymeric

  Best Para Loadout?

  M1 Carbine(602 rpm,scoped or not) + med kit ---> Use this loadout to make rampages. M1A1 Carbine + anti-tank grenade(its hard to unlock as para) Use this loadout to make rampages aganist tanks. M1A1 Carbine + Knife + Med Kit M1A1 Carbine + Medic Bunch (contains 3 med kits) M1 Carbine + Knife M1 Carbine + Pocket Pistol M1911 pistol + M1917 Revolver + Pocket Pistol + spade (thats damn fun combo)
 12. kutaymeric

  help hack report

  Arkadaşlar yapacak birşey yok.Gece yatmadan önce karşınıza hack çıkmasın diye duan edin bu kadar. Reto açıkladığına göre; her oyuncunun oynayışını izliyormuş,fazla rapor alanların maçlarını başta Reto.Circinus olmak üzere bir ekip adamın hileyle mi yoksa bileğinin hakkıyla mı skor yaptığını anlamaya çalışıp banlıyor ya da banlamıyor. VAC gayet iyi bir alternatif. Oyunun anti-hile sistemi yok diyebiliriz.Reto'nun hilelere bilerek izin vermesi muhtemel.Şu ana kadar gelen birçok güncellemenin katoloğunda anti-hile geliştirildi yazıyor ama hileler hala çalışıyor. Sana daha önce özelden mesaj atmıştım.O siteden aylık olarak kiralayabilirsin. KGB günlerini diyorsun sanırım...Başını Warboys klanının çektiği,hack rus klanlarına hilesiz savaş açan manyaklar vardı .
 13. kutaymeric

  helcatt

  Oyundaki her tankın güçlü ve zayıf yönleri var doğal olarak. Hellcat'ın + Yönleri Oyundaki birçok tanka göre daha hızlı 76mm. topu var.(Panther tankının tampon zırhı gibi ciddi kalınlıkta olan zırhlar haricinde açamayacağı delik yoktur Diğer tankların aksine yokuş yukarı çıkarken o kadar da yavaşlayıp zorlanmıyor. Light ve Medium tankları 2, Heavy tankları 3-4 atışta kolaylıkla alabilirsin.(zırhın zayıf olduğu yere sıkman gerekiyor.) 137.000 Credits - gayet uygun bir fiyat. Yanlış hatırlamıyorsam tek tank çıkarmak 500-600kredi gibi bir şeydi.(yani tankın yıpranınca tamirinin bize mal olduğu birim fiyatı) - Yönleri Zırhı neredeyse yok. Zırh delici cephane kullanan sovyet piyadeleri sizi uzaktan kolaylıkla yok edebilir.(örn.: ptrd silahı ve type d heavy ball cephanesi...) Düşman tankları sizi 2,bilemedin 3 atışta kesinlikle alır.(3 atışta alanlar light tanklardır,heavy tank 1 atışta canının yarısından fazlasını alır.)
 14. kutaymeric

  Faction in WAR mode ?

  I think nobody cannot know the answer of your question.Give a chance to ticket and send it to Reto.Probably they don't answer it too. I suggest: Close all applications when you are playing online games.Check out Task Manager for be sure. Only your device should be connected to your modem Join an Asia server in different game for be sure about your minimum ping value Also you can test your ping value in this site: http://beta.speedtest.net/
 15. kutaymeric

  Can people help Reto moto translate H&G ?

  No,community can't translate H&G for now. Maybe Reto will allow it in future. If they allow game's community for translate the game to Lithvanian language if you haven't got a interpreter certificate,you can't do it my friend.