Agar96

Members - Veterans
 • Content count

  121
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

7 Neutral

About Agar96

 • Rank
  Senior Corporal

Faction & Soldier

 • Faction
  United States
 • Soldier
  Infantry

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Agar96

  Changes to the Main Menu

  I definitely vote for this, because main menu looks a little bit boring for me. The same menu for years and nothing have changed. I know that there are more important things to do, but I think reworking the menu is next logical step. I would like to see my soldier in 3D with changing camo and equipment. There could be also live backround something like WW2 field base for each faction.
 2. Agar96

  Captured weapons is one thing but...

  I must fully agree with you. Captured weapons were a little bit controversial for community. Some people reacted positively and some negatively and only time will show us results of this update, but captured vehicles? I think with that we can remove factions and we can make blue vs red game. I think that RETO realy need money or I realy dont underestand these updates. They want to people buy more gold so they can buy other factions stuff, but that can completely ruin the core of this game. In this game there are definitely better weapons and vehicles and the worse one, but if you let people to buy everything it will only make this game pay to win.
 3. Agar96

  Waiting for the new development overview like

  Captured weapons will ruin this game completely. Why you have factions with unique weapons when you want to give them captured weapons. For example why US soldier should run with DT-29 ? It is nonsense this is not Battlefield 5.
 4. I have to confirm that I had all of these problems. My FPS fall from 80-90 to 40-50 since last update and RETO really don't care. Hit detection is madness yesterday I stabbed a guy with knife there was a sound even a blood spilled out but no damage and the guy just turned and killed me. And about the mines, when I run cross them realy fast, they explode, but dont damage me. I think that last update makes all of the common bugs even worse and somehow affect our FPS. So as ussualy working as intended.
 5. Agar96

  What will happen to stuff ''ON HOLD'' ?

  I personally think that heavy set works good(only my opinion) and I really don't want to see tanks with legs (infantry with armor plates). Heavy set is actualy only real protection against rising numbers of snipers sitting in forests. Armor plates were used mostly in WW1 and only Red Army were using them in WW2 as far I know. Just look how armor 2.0 works on tanks. I realy dont want to see Übersoldiers deflecting bullets. Masks looks weird like some hockey masks so no please. Different faces OK why not. And silenced weapons gives no sense. If you can kill by headshot hit you dont need silencers. If you want silenced weapon use SVT-40 that sounds exactly like silenced rifle. I have tried some some weapons on shooting range and trust me real rifle doesnt sound like SVT. And if RETO´s next move is to do some bug fixing I vote for it because there is too many bugs.
 6. Agar96

  WTF?!

  I think that baseball bat will become the least used weapon in game. Same damage as knife, unlocked on close combat ribbon 8, two equipment points and not very attractive at all. And ofcourse 50k credits is to much for reskined shovel.
 7. Agar96

  WTF?!

  When I saw an article about new close combat weapons I was really curious with what they will come. I was expecting bayonets for rifles, daggers used by SS, F-S fighting knife or even trench knives. Some soldiers even carried axes as their equipment instead of shovel. They have been using them for cutting wood for trenches and improvised shelters. But when I opened the game it was like baseball bat for everybody. So now we can add barbed wire on it and we can play Heroes&Generals - The Walking Dead edition.
 8. Agar96

  Broken Forum ?

  I have big problem with forum since today morning. It looks this awful. How to fix this ? https://ibb.co/TKzqsjd
 9. In Recon ribbon I would personally like to see shotguns in Tier 3.
 10. Agar96

  How reto needs to approach the problem of funding

  By my opinion if we talk about profit, why not to implement "gold" weapons only? I am not talking about some super MG´s SMG etc. but about weapons that can be interesting in some way maybe a little bit "OP" but not that much. For the begining I would start with interesting pistols available for each faction but for gold only ofcourse. For example the Browning HP, 9mm luger 13-round magazine capacity, 3HK if moded (modes purchsed with gold only ofcource) but still only 2 equipment points. Many other games implement this system of gold equipment and people goes for it. As I said I would start with pistols there is a many of them used during WW2 often by more factions (countries). People pay for diference. Having a special camo is one thing but having a special new weapon is totaly different thing. Sorry for not perfect english it is not my native language.
 11. Agar96

  Klub občasných hráčů ---

  Tak pár konstatování po necelém týdnu hraní. Bipody jsou hezká vychytávka, ale málo kdy se mi podařilo plně využít jejich potenciál. Hra se vyvíjí příliš rychle na to aby se člověk snažil držet nějakou pozici s kulometem na bipodu. Nové tankové bitvy jsem nezkoušel nějak mě to neláká. Protitankové zbraně jsou trochu zvláštní. Na novou protitankovou pušku M18 ještě šetřím zkušenosti, ale zatím jsem neviděl, že by ji někdo používal tak nevím. Rusákům nezávidím protože 300k za poloautomatickou AT pušku je fakt blbej vtip Německé protitankové pušky jsou využívány téměř vždy proti pěchotě a proti tankům se všichni stále drží Panzerschrecku. A co mě ale velmi zklamalo je válka, to že za den proběhnou klidně dvě války a za německou stranu hraje asi 70% hráčů hru likviduje. Tenhle problém je zde už roky a jak vidím, stále to nikdo nevyřešil. A bohužel hra s velkým potenciálem ho stále velmi úspěšně pohřbívá a co jsem už viděl, tak se objevují nové hry velmi podobné Heroesu. Bojím se aby jednoho dne jen neoznámili že to krachlo a budeme mít po ptákách.
 12. Agar96

  Punkt Ataku

  Sorry guys but this is czech forum you are on wrong place.
 13. Agar96

  Klub občasných hráčů ---

  Tak jsem po téměř půl roce koukal na novinky a changelogy a jdu si hru nainstalovat abych vyzkoušel ty novinky. Pokud tu ještě někdo hraje rád bych se dozvěděl víc o vašich poznatcích. Jaké jsou ty bitvy kde bojují čistě jen tanky ? Co nové anti-tank zbraně? Jsou bipody použitelné a nepřineslo to akorát víc kamperů ? A hlavně dá se to ještě hrát ? Předem děkuji pokud se rozhodne někdo reagovat a rozptýlí mé obavy o mrtvosti tohoto fóra
 14. Agar96

  Diskuze - obecná

  To zní velice dobře, hlavně by to vypadalo lépe než když teď půl týmu běhá s kulometem a druhá půlka s útočnou puškou nebo když je v týmu 8 sniperů či tankistů. A cosi jako sub-clasy tu existovalo na počátku hry kdy se nekupovali vojáci jako teď ale dal se koupit ostrostřelec co měl pušku s optikou, kulometčík s kulometem AT voják s bazookou a pistolí atd. ale to už je dávno. A u sub-class bych rád viděl i něco jako specifické dovednosti (ne odznaky jako teď), kdy rifleman by měl stabilní mušku a dobře by zvládal zpětný ráz u pušky, ale když by kupříkladu sebral samopal tak by nebyl tak přesný a hůře by zvládal plně automatickou palbu. Dalo by se předpokládat, že když seberete zbraň, na kterou nejste trénováni, tak s ní nebudete tak dobří a přesní ale to je jen můj názor.
 15. Agar96

  Diskuze - obecná

  Těmi limity myslíš že by si například každý pěšák nemohl vzít optiku na zbraň nebo jaké limity myslíš ?